utorok 15. októbra 2013

Náradie značky Adamčík

Od začiatku svojej košikárskej činnosti som sa snažil získať kvalitné náradie. Nože, záhradnícke nožnice, šidlá a kliešte musia vyhovovať nielen kvalitou, ale i tvarom a dobrou funkčnosťou. Určite to poznáte, nedá sa Vám prejsť bez povšimnutia okolo náradia a časom sa Vám vytvorí sada nožov a nožníc, z ktorých máte tie svoje najobľúbenejšie.

Po prvej návšteve Morkovíc ešte v roku 1996 sme spolu so Zdenkou obdivovali strojové i nástrojové vybavenie dielní v Zadreve (bývalý košikársky závod), u pána Alojza Tichého i u manželov Procházkových. Až neskôr sme zistili, že podstatnú časť náradia vytvoril veľmi šikovný zámočník a vynálezca pán Ján Adamčík, ktorý si náradie označoval svojim menom.

Pri pátraní po Jánovi Adamčíkovi v Košikárskych Rozhledoch (košikárske noviny vychádzajúce v Morkoviciach v medzivojnovom období) i košikárskom múzeu, ktoré bolo pred Morkovicami v Kroměříži, depozit Rymice nenašiel som nikde jeho podobizen. V tomto roku Ľubko Krejčí našiel v Morkoviciach pamätníka pána Štetinu, ktorý vlastní dve skupinové fotografie, kde určil Janka Adamčíka. Pátrame ďalej, pani Vierka Šebestíková nás upozornila na pani Blaženu Otrubovú, ktorá je jeho príbuznou a mohla by vlastniť fotografie, možno i jeho dielne.


Z rozprávania Stanka Frkála, ktorý pána Adamčíka osobne poznal, bol to človek ochotný, zručný a veľmi pedantný, ale o svoje skúsenosti sa nerád delil. Mechanické štiepačky, úžidlá a hoblíky z jeho dielne výrazne uľahčujú a zefektívňujú prácu.

Prikladám i fotografiu sady košikárskeho náradia pána Adamčíka, ktoré je väčšinou vyrobené v medzivojnovom období.



V ľavo dolu je dračka na lúpanie varených alebo miazgovaných prútov, ktorá má pomocou matíc regulovateľný prítlak, nad ňou je ručná dračka z liesky, ramená má oplechované, v strede dolu je zbíjacie železo, zahnutá špica, nôž-čistič (puc), velká a malá špica, pohľadom zvrchu sú štiepačky, zberací nôž (šnicar), košikársky zahnutý nôž, vedľa neho je úžidlo na lubky a hore je hoblík. v pravo sú ohýbacie železá. Náradie bolo rokmi zdokonalované a i dnes môže poslúžiť ako vzor pre výrobu.

sobota 5. októbra 2013

Škodci v prútniku

Po oplotení sa podmienky pre pestovanie výrazne zlepšia. Poľná a lesná zver sa mi zatiaľ do prútnika nedostala. Zopár škodcov - hmyzu som našiel a prútnik ošetril prípravkom DECIS a KARATE vždy v koncentrácii ako na ovocné stromy.

Mierny ohryz listov húsenicami pilatky (Pteronidae melanypis) Zubonoska (Coenorrhinus germanikus), ktorá napichuje vrcholky
Zámotky Múrky vrbovej (Earias chloras) s vybratou
húsenicou
Vývojové štádia Peniarky vrbovej (Aphrophora salicina)
skryté v lepkavej pene
Červené bodky huby rodu Melanospora tvoria veľmi malé percento strát. Vrchol prúta je odhryznutý srnou,
ďalším rastom vytvorí viacero vrcholov (metlinu)

Čo sa urodilo v košikárskej dielni

I v tomto roku som mal zopár zaujímavých zákaziek, ktorých skrátený technologický postup Vám v tomto čísle „Koš(nov)ín“ predstavím. Ak budete mať záujem o podobnejší výklad, napíšte to do prihlášky na nasledujúce stretnutie.
Domčeky pre detské ihrisko pletenie s postupným nadkladaním v symetrickom poradí, vytvorenie otvoru s vloženými osnovami a formovanie „z ruky“ do „cibuľového“ tvaru. Výplet zvädnutou „americanou“ na pevnej podložke, kde sú osnovy na spodu „cez 2 za 1“ vzájomne zapletené.

Košíky do predajne pekárenských výrobkov na sololitovej podložke. Osnovy zapletené „cez 2 za 1“ zapevnené symetricky ťahanými dvoma rýmovkami , plátnový výplet a zakončenie päťpárovou lemovkou „cez 3 za 2 za 1“ so zvýraznenou rohovou skladbou podľa Sue Gabriel a Sally Goymer Košikárstvo str.: 106-107.
Vlani na jar som renovoval výplet na plastike „Tanečnica“, ktorý je umiestnený na  kruhovom objazde v Myjave pri OD Billa, gule o priemere 1 m.

V lete som zhotovoval veľké koše do reklamy na pivo a Petrík Beňo so Števkom Oslejom  zhotovili pre nich veľké ošatky.

V roku 2011 som podľa návrhu Doc. Grusku zhotovil pletené dielce na zastrešenie bočných javísk v amfiteátri Trnovce – pre  folklórny festival v Myjave, kde sme spolu so Zdenkou renovovali všetky pletené dielce ( 151 ks) vytvorené už v roku 1976 košikármi zo Šintavy.