štvrtok 12. septembra 2013

Sadenie do tkanej plastovej fólie

V tomto roku som znova vysadil do tkanej plastovej fólie 2850 ks sadeníc Salix americana na rozlohe 3,42 ára. Pôdu som v minulom roku pokryl suchým senom asi v 50 cm vrstve. Pôvodný rastlinný porast sa utlmil a po dvoch mesiacoch prešiel na povrch pupenec, ktorý som postriekal prípravkom FONDO v koncentrácii na nežiadúcu vegetáciu (50 ml / 10 l vody). Seno skompostovalo a po jeho opätovnom narušení som ho dal hlbokou orbou zaorať. Na jar v tomto roku som len motykou a rýľom upravil brázdy, aby zbytočne neunikla zimná vlaha nekypril som rotavátorom.

Natiahol som fóliu, zaťažil kameňmi. Kovovým štichárom (hrúbka 12 mm, dĺžka 30 cm) som prepichoval fóliu a zatláčal do zeme v 75 cm riadkoch a v 15 cm spone. Prúty som zasúval dokiaľ išli (i 50 cm), a nad fóliou som ich odstrihol na asi 8-10 cm vzdialenosť. Strih som robil tesne nad posledným očkom. Klíčivosť bola 99, 4% (17 sadeníc zostalo suchých). Na sadeniciach je 3-5 výhonkov.
Hlboké zatlačenie sadeníc zaručilo dostatočné vytvorenie silnej koreňovej sústavy. Niektoré silnejšie výhonky začali vetviť, čo je znakom dobrého prísunu živín i vody. Odporúčam nechať sadenice trčať nad fóliou viacej.

V minulom roku pri výsadbe Salix purpurea var. linearis som nechal trčať len 2-3 cm a veľa sadeníc vyhnalo klíčky pod fóliou. Fóliu som musel prerezávať a veľmi opatrne dostať výhonky na svetlo. Opäť zdôrazňujem, fóliu ešte pred vysadením riadne zaťažte, aby Vám ju vietor nenadvihol ponad sadenice. Museli by Ste znova sadbu opakovať, čím by Ste si mohli poškodiť už rašiace sadenice. 

Asi po mesiaci som našiel v poraste chýbajúce sadenice, ktoré pod fóliou prehrýzol doposiaľ nezistený hlodavec ( v dolnom ľavom rohu obrázka je suchá sadenica), niektoré vtiahol pod fóliu. Umiestnil som tam plašiče a ďalší úbytok som nepozoroval.

Petrík Beňo vyklčoval starý porast Salix americana, ktorý bol silne napadnutý Krytonosom jelšovým(Crytorrhynchus lapathi) a hlavy spálil. „Amerikána" i napriek tomu vyhnala pomerne dobré prúty i keď sú čiastočne napadnuté, škodca prezimoval pravdepodobne v zemi.

Starý porast Salix americana u Petra BeňaVýsadba Števa Osleja

Števko Oslej pri výsadbe Salix purpurea var.uralensis sadil do riadkov 60 cm vzdialených a spone 8-10 cm, uralka je vzrastovo menšia, preto som mu navrhol tieto miery. Fóliu prichytil železnými U-čkami z tenkého armovacieho železa.

Minuloročný prútnik S.p. var. linearis po zostrihaní bohato vyhnal po 12-16 prútov, z ktorých zostalo priemerne po 8 ks produkčných. Celý prútnik som ohradil a po okrajoch som voľnú pôdu pokryl vrstvou sena proti vzmáhajúcej sa burine.

po výsadbe v roku 2012 ešte bez oploteniaa na jar v roku 2013
Výsadba do fólie bráni úniku vlahy, rastu buriny a významne predlžuje tepelný interval rastu. Porast v druhom roku je v kondícii prútnika bez fólie v treťom roku, čo tiež významne zvyšuje produkciu kvalitného prútia.

Hoci je vstupná suma za nákup fólie značná, úspora namáhavej práce pri odburiňovaní, pri ktorom prerastajú korene pupenca alebo pýru do koreňovej sústavy vŕb a nedajú sa kvalitne i pri podrobnej okopávke odstrániť a získaný čas na samotné pletenie už v prvom roku dokážu náklady vrátiť.

O vzniku, pôvode a poslaniu košikárskeho blogu


Koš z vŕby salix amricana
Zdravím všetkých čitateľov, ktorí zavítali na blog, ktorý mám v pláne plniť článkami košikárskeho periodika Koš(nov)iny. Toto médium tvorí môj otec Ján Zeman.

Cieľom Koš(nov)ín je zachovať a rozširovať množstvo informácii z pletenia, pestovania a spracovania prútia i z vedenia košikárskych kurzov a dlhoročnej spolupráce košikárov a mojím cieľom je rozšírenie poznatkov z košikárstva ďalšou formou, ktorá bude niektorým lepšie dostupná. Mojou úlohou sa bude starať o formu zatiaľ čo úlohou môjho otca bude starať sa o obsah.
Doposiaľ vyšli tri vydania Koš(nov)ín a ja sa budem snažiť držať tempo s mojím otcom, tak aby časové rozdiely medzi oficiálnym a blogovým vydaním Koš(nov)ín boli čo najmenšie.

Pre tých, ktorí Jána Zemana nepoznajú sú určené stránky www.kosikar.eu, kde sú umiestnené základné informácie i niekoľko fotografií z jeho tvorby. 

Prajem príjemné a hodnotné čítanie.